History - BMX Australia 1986

Australian BMX Association

President: Mr Ross Fisher
Secretary: Mrs Julie Hays
Treasurer: Mrs Annie Haddon
National Coaching Director: Mr Dennis Croaker

March 1986

1986 Programme CoverThe 7th Australian BMX Championships were held in Elizabeth, South Australia 29th-31st of March. Major Sponsor for the Championships was Coca Cola.

Victorian Brenton Cooper wins an amazing 5th straight National Title, taking out the 12 boys class. Leigh Egan continues his dominance of the sport, taking out the double - winning both the Open Class and Pro titles.

 

 

Results


5 Girls

1. Kelly Thursby
2. Rachel Maher
3. Kim Condran
4. Rachel Ward
5. Leonie Cunningham
6. Kylie Mills
7. Arnella Bentley
8. Sarah Dunn

6 Girls

1. Brooke Esplin
2. Reanna Birch
3. Carly Woolnough
4.Alesha Pollard
5. Rachel Marshall
6. Nicole Davis
7. Shannon Ruddell
8. Leeanne Venning

7 Girls

1. Joanne Flocco
2. Madonna Scott
3. Renee Selby
4. Jamie Thomson
5. Cherrie Mulholland
6. Wendy Tully
7. Sharyn Condran
8. Vanessa Hounsell

8 Girls

1.Renee McKean
2. Helena Giblett
3. Brooke Donnollen
4. Jaclyn Wilson
5. Leah Caridi
6. Kelly Webb
7. Rachel Pollard
8. Coralea Logan

9 Girls

1. Tennille Element
2. Tina Battista
3. Melissa Thatcher
4. Amanda Odgaard
5. Julie Dodgson
6. Kerrie Whyte
7. Nartasha Langfeldt
8. Kim Ritchie

10 Girls

1. Lyndal Ellement
2. Chelsea Zucker
3. Marnie Williams
4. Katrina Miller
5. Rachel Piastri
6. Karen Holgate
7. Elise Kennedy
8. Phillipa White

11 Girls

1. Mandy Reynolds
2. Shannon Wells
3. Pamela Battista
4. Vadette Fitzsimmons
5. Donna Hadfield
6. Nicole Webb
7. Suzi Anderson
8. Adele Burrows

12 Girls

1. Tanya Bakranick
2. Belinda Hoogstad
3. Kelly Haley
4. Keran Banes
5. Letitia Johnstone
6. Kylie Lydemore
7. Julie Mills
8. Trudy Dolby

13 Girls

1. Tai-Lee Muxlow
2. Bridget Evans
3. Tanya Hoogstad
4. Tina Hage
5. Karlene Atlee
6. Julie Robinson
7. Kathryn Scott
8. Jo-Ann Franks

14 Girls

1. Jodie Fitzsimmons
2. Samantha Rogan
3. Samantha Bourke
4. Tammy Harley
5. Belinda Fountain
6. Nichole Bailey
7. Amanda McGrotty
8. Amanda Smith

15 Girls

1. Jodie Wallen
2. Fiona Langfeldt
3. Julie Brenson
4. Donna Clayton
5. Kestie Lane
6. Jackie Hocking
7. Rachelle Harding
8. Kelly Walsh

16 Girls

1. Tracey Kosikowski
2. Lisa Hoare
3. Michelle Law
4. Karen Hulley
5. Virginia Vinter
6. Michelle Jenkins
7. Nichole Hamilton

17 & Over Girls

1. Sharon James
2. Jacqueline Hawke
3. Suzanne Davies
4. Saron Wilson
5. Kathy Milos
6. Kirsty Chappel
7. Gay Worley
8. Karen Bennett

 Sub Jnr Side Hacks

1. D. Jones/B. Jones
2. M. Wiseman/N. Zanker
3. K. Vane/D. Johnstone

Junior Side Hacks

1. B. Hannagan/S. McKinnon
2. D. Deuter/S. Zanker
3. M. Magher/Sunderland
4. D. Spencer/D. Zanker

Int. Side Hacks

1. P. Fitzpatrick/L. Grant
2. A. Watson/S. Freeman
3. A. Agnew/R. Agnew

Snr Side Hacks

1. C. Sanders/M. Hooston
2. S. Grant/C. Pittaway
3. K. Schwass/
4. S.Hall/S. Molloy

Jnr Cruisers

Watch video

1. Andrew Figliomeni
2. Sean Dwight
3. Jason Chaytow
4. Robert McEwan
5. Bobby Dale
6. David Fuller
7. Ashley Cluse
8. Gary Vladich

Int. Cruiser

Watch video

1. Paul Kraseuskis
2. Karl Mustchin
3. Damien Walczyk
4. Andrew Munro
5. Jason Naumann
6. Ashley Walker
7. Russ Robielle
8. Paul Schifillitti

Senior Cruiser

1. Tim Ward
2. Grant Williams
3. Dean Crisp
4. Tyronne Butt
5. Glenn Rawson
6. Michael Hatch
7. Dean Patty
8. Ronnie McDonnell

25 & Over Cruiser

1. Phillip Haanskorf
2. Graham Zucker
3. Geofrey Bust
4. Ron Baines
5. Arthur Coombes
6. Geoff Miller
7. Rob Hann
8. Barry Burke

40 & Over Cruiser

1. Bill Wormalo
2. Noel Taylor
3. Lance Deluca
4. Bob Pridham
5. John Sweet
6. Arthur Phillips
7. Peter Murray
8. Graham Clarke

Under 5 Boys

1. Troy Williamson
2. Matthew Kendall
3. Ben Lundberg
4. Brian Slatter
5. Corey Dean
6. Cassie euter
7. Lindsay Packham
8. Keiran McNeill

5 Boys

1.Matthew Duncis
2. Nicholas Baloock
3. Luke Madill
4. Benjamin Lock
5. Corey Tinsdale
6. Scott Cole
7. Clint Penfold
8. Joshua Venning

6 Boys

1. Adam Brown
2. Justin Frost
3. Graeme Brown
4. John Johnson
5. Dan Morris
6. Derek Ragless
7. Jamie Williamson
8. Darren Bakranich

 7 Boys

1. Ben Moratti
2. Brendan Payne
3. Michael Stevens
4. Christopher Packham
5. Sion Broadstock
6. Tommy Mihalic
7. Sean O'Brien
8. Michael Harvey

8 Boys

1. Wayne Knipe
2. Tama Ganning
3. John Smart
4. Alby Bakranici
5. Matthew Smith
6. Tony Harvey
7. Corey White
8. Jesse Carlsson

9 Boys

1. Daniel Coombes
2. Shaun Collins
3. Bradley James
4. Ben Waite
5. Neil Jenkinson
6. Shane Ward
7. Tamati Geary
8. Heath Muxlow

10 Boys

Watch video

1. Ryan Scott
2. Cameron Mitchell
3. Shane Smith
4. Daniel Sprague
5. Colin Esplin
6. Justin Gibson
7. Richard Holland
8. Cameron Scanlon

11 Boys

1. Wade Bootes
2. Andrew Robertson
3. Jay Hall
4. Jason Maxwell
5. Bryce Jenkins
6. Robin Billows
7. Dean Hartog
8. Travis Turesson

12 boys

Watch video

1. Brenton Cooper
2. Justin Ransom
3. David Ridley
4. John Mulhearn
5. Chris Piastri
6. Dale Wood
7. Craig Kellerman
8. Jason Hays

13 Boys

Watch video

1. Andrew Figliomeni
2. Jason Chaytow
3. Jason Ford
4. Sean Dwight
5. Darren Johnson
6. Robert McEwan
7. Paul Milligan
8. Andrew Zrna

14 Boys

1. Russ Robeille
2. Jason Naumann
3. Ashley Walker
4. Anthony Waye
5. Lee Donovan
6. Brad Prince
7. Andrew Munro
8. Jason Bullivant

15 Boys

1. Karl Mustchin
2. Paul Schiffilitti
3. Walter Lancaster
4. John Stacey
5. Todd Selby
6. Pal Kravaskas
7. Jamie Walker
8. Andrew Holt

16 Boys

1. Martin Grange
2. Shaun Yates
3. Ross Jape
4. Gary Baird
5. Peter Podgorski
6. Michael Mullis
7. Craig Fisher
8. Scott Rawlins 
17 & Over Boys

1. Leigh Egan
2. Paul Addams
3. Tim Ward
4. Bill Dixon
5. Tyrone Butt
6. Glen Rawson
7. Michael Figliomeni
8. Glen Feist

Pro-Am Final

Watch video

1. Leigh Egan
2. Paul Addams
3. Tyrone Butt
4. Darren May
5. Glen Fiest
6. Michael Figliomeni
7. Bill Dixon
8. Dean Crisp

     

August 1986

1986 IBMXF sponsor logoThe 4th IBMXF World Championships were held at Slough, England August 11-17th. The track was located at Upston Court, Datchet and situated within a 98 acre park. Aussie race calling ace, Abe Schneider (also now on the IBMXF board) was the official race commentator. 1365 Entries from 18 different countries were present at the titles, which were originally going to be held in Venezuela, but were cancelled due to lack of organisation.

Australia produced three World Champions with Andrew Figliomeni winning an amazing 5th World Title in the 13 experts class.

 

Results


11 Experts - Ryan Scott, World Champion
13 Experts - Andrew Figliomeni, World Champion
10-11 Girls - Lyndal Ellement, World Champion

16 & Over Girls - Lisa Hoare, 4th
10-11 Girls - Vedette Fitzsimmons, 7th
7 & Under Girls - Brooke Esplin, 2nd
7 Experts - Brendan Payne, 5th
7 Experts - Adam Brown, 7th
8 Experts - Jesse Carlsson, 2nd
8 Experts - Wayne Knipe, 3rd
10 Experts - Daniel Lee, 2nd
13 & Under Cruiser - Grant White, 8th
25-39 Cruiser - Philip Haanskorf, 2nd
25-39 Cruiser - Arthur Coombes, 7th

The Pacific Oceanic Titles are held on 20th August in Hakodate, Japan. 25 Australian riders competed at the titles.

Partner
logo bmxa
Sponsor
Old School BMX Sponsor Logo
Video services supplied by: