History - BMX Australia 1984

Australian BMX Association

President - Ross Fisher

April 1984

The 5th Australian BMX Championships were held at Byford, Western Australia. These Championships were highlighted by the arrival of USA superstars Clint Miller and Gary Ellis (recently crowned IBMXF World Champions) along with a Freestyle display by USA legend Bob Haro and the "Grandfather of Australian Freestyle", Steve Cassap.

The Americans dominated the Pro Class taking out 1-2 (Miller 1st, Ellis 2nd) with the Aussies fighting it out for the minor placings. 10 yr old Brenton Cooper picked up his third straight number 1 title.

Results


5 Girls

1. Leesa Cag
2. Sharyn Condran
3. Madonna Scott
4. Brooke Esplin
5. Amanda Power
6. Elizabeth Allen
7. Siobhan O'Neill

6 Girls

1. Helena Giblett
2. Brooke Donnelly
3. Tracey Davis
4. Renee McKean
5. Tracey Westaway
6. Renee Selby
7. Joanne Flocco
8. Stacey Smith

7 Girls

1. Tenille Element
2. Tina Battista
3. Mandy Attwell
4. Kelly Anderson
5. Angela Lewis
6. Melissa Thatcher
7. Natasha Langfeldt
8. Marnie Williams

8 Girls

1. Karen Simpson
2. Natarsha Willaims
3. Cassandra Beetson
4. Donna Wright
5. Kylie Moore
6. Kerry Hannagan
7. Simone Cook
8. Marnie Williams

9 Girls

1. Pamela Battista
2. Lyndal Ellement
3. Shannon Wells
4. Vedette Fitzsimmons
5. Mandy Reynolds
6. Rachel Piastri
7. Cherrylee Froggatt
8. Dione Turton

10 Girls

1. Tanya Bakranich
2. Trudy Dolby
3. Keran Banes
4. Letitia Johnstone
5. Trisha Hart
6. Julie Mills
7. Sherree Lewis
8. Pamela Cull

11 Girls

1. Tai-Lee Muxlow
2. Bridget Evans
3. Raylene Wong
4. Julie Robinson
5. Dianne Fisher
6. Shelly McPhee
7. Samantha Strachan
8. Rebecca Stringer

12 Girls

1. Joanne Blair
2. Rachel Bell
3. Leanne Caden
4. Samantha Rogan
5. Amanda Smith
6. Collette Humphrey
7. Tammy Harley
8. Tina Wakeling

13 Girls

1. Debbie Crabbe
2. Sarah Hudston
3. Alana Madam
4. Fiona Langfeldt
5. Nicole Howell
6. Jodie Wallen
7. Michelle Coombes
8. Jodie Fitzsimmons

14 Girls

1. Tracey Kosikowski
2. Lisa Hoare
3. Teresa Coxon
4. Karen Hulley
5. Joanne Burton
6. Nicole Renfrey
7. Virginia Vinter
8. Cindee Kunze

15 Girls

1. Michelle Law
2. Lynette Dolby
3. Christine Stubber
4. Deborah Gillespie
5. Jaqueline Hawke
6. Jillian Spurr
7. Janine Harrison
8. Tina Baker

Over 16 Girls

1. Pauline Williams
2. Karen Murray
3. Ruth Demmery
4. Carol Bates
5. Sharon James
6. Lynne Minion
7. Cathy Shepherd
8. Kathy-Lee Milos

Jnr Cruiser

1. Brett Ashley
2. Todd Selby
3. Craig Bennet
4. Andrew Figliomeni
5. Gary King
6. Darren Smith
7. Paul Kraskevis
8. Ashley Walker

 

Open Cruiser

1. Bruce Morris
2. Glenn Rawson
3. Stephen Figliomeni
4. Glenn Garbutt
5. Ronnie McDonnell
6. Scott Sharples
7. David Parkinson
8. Colin Wilson

Veteran Cruiser

1. John Duncan
2. Bill Wormalo
3. Desmond Vater
4. Neville Renfrey
5. Woolfe Callan
6. Don Morris
7. Paul Allen
8. Bob Hahn

Pro Cruiser

1. Jamie Hales
2. Michael Kilpatrick
3. Brett Ross
4. Jim O'Neill
5. Dean Hicks

Sub Jnr Side Hacks

1. Hannagan/Ellis
2. O'Keefe/Miles
3. Harris/Johnson
4. Whittles/Berthelson

Jnr Side Hacks

1. Richards/Watts
2. Morrison/Hughes
3. Myors/Lloyd
Snr Side Hacks

1. Kerr/O'Brien
2. Grant/Pittaway
3. Sanders/Houston
4. Walter/Morrison

Under 5 Boys

1. Bradley Lewis
2. Dane Morris
3. Dean Thompson
4. Kurt Lants
5. Darren Bakranich
6. Craig Mitchell
7. Steven Westaway
8. Chad Harvey

 5 Boys

1. Tommy Mihaliv
2. Trent Williams
3. Michel Harvey
4. Kane Banes
5. Phillip Anderson
6. Jeffrey Beetson
7. Brett Cullen
8. Isaac Willis

6 Boys

1. Alby Bakranich
2. Matther Smith
3. Timothy Mitchell
4. Corey White
5. Garry Taylor
6. Danny Lynch
7. Larry Austin
8. Lee Morris

7 Boys

1. Shane Wood
2. Bradley James
3. Dallas Orchard
4. Bradley Ling
5. Lucas Fisher
6. Heath Muxlow
7. Dion Tonso
8. Jeffrey Power

8 Boys

1. Shane Smith
2. Rickie Cunnigham
3. Justin Gibson
4. David Bell
5. Peter Bramley
6. Christopher Veitch
7. Cameron Scanlon
8. Cameron Mitchell

9 Boys

1. Mark Bramley
2. Wade Bootes
3. Christopher Rye
4. Christopher Warby
5. Trevor Deroost
6. Shaun Robinson
7. Andrew Robertson
8. Bryce Jenkins

10 Boys

Watch video

1.Brenton Cooper
2. Mark Beckwith
3. Shane Treloar
4. David Ridley
5. Craig Yates
6. Paul Mitchell
7. Dale Wood
8. Craig Kellerman

11 Boys

1. Andrew Figliomeni
2. Paul Cheshire
3. Darren Johnson
4. Jason Ford
5. Robert McEwan
6. Christopher Piastri
7. Paul Milligan
8. Shane Bowden

12 Boys

1. Scott Petie
2. Peter Daley
3. Ashley Walker
4. Brad Prince
5. Grant Hankinson
6. Andrew Munro
7. Bill O'Brien
8. Russ Robeille

13 Boys

1. Jason Borg
2. Karl Mustchin
3. Paul Krasevskis
4. Paul Klarenaar
5 Criag Bennet
6. Alan Stone
7. Nathan Harding
8. Brett Adhley

14 Boys

1. Jason Huckstepp
2. Patrick Birrell
3. Paul Lane
4. David Parkinson
5. David McRae
6. Stephen Cheshire
7. Ian Beckwith
8. Leigh Hazel

15 Boys

1. Paul Addams
2. Andy Murnane
3. Michael Sammut
4. Barry Crane
5. Campbell Cull
6. Michael Cull
7. Stephen Donnelly
8. Glen Feist

16 Boys

1. Glenn Rawson
2. Bruce Morris
3. Glen Hennessy
4. Glynn Hicks
5. Scott Sharples
6. Tyrone Butt
7. Shane Scragg
8. Shane Robinson

Open Men

1. Glenn O'Brien
2. David Hancorne
3. Todd Easterbrook
4. Stuart Davis
5. Dean Yeo
6. Shane Fountain
7. Gary Julius
8. Leigh Egan

Superclass

Watch video

1.Todd Easterbrook
2. Garry Julius
3. Glenn O'Brien
4. Lorne Alder
5. Jack Weitenberg
6. Michael Figliomeni
7. Shane Fountain
8. David Hancorne

Pro Class

1. Clint Miller (USA)
2. Gary Ellis (USA)
3. Wayne McIntosh
4. Tony Wilson
5. Michael Kilpatrick
6. Jamie Hales
7. Darren May
8. Jim O'Neill

1982 video cover 

Select footage from the 1984 Australian BMX Championships was compiled into a feature program that was broadcast Nationally by the Australian Broadcasting Corporation (ABC).


August 1984

Mr Gary Coppock is elected to the Board of Directors of the IBMXF at the Annual IBMXF Congress held in Suzuka, Japan. The 3rd IBMXF World Championships were held at Suzuka Circuit, Japan on August 16-19. A huge contingent of Australians made the trek to what would become one of the most successfull world championships ever for Australian BMX. Australia won an amazing 14 of the 27 titles on offer. After flying into Japan through a typhoon, most of the Australian team arrived at Suzuka to find the track had been washed out. Emergency repairs were carried out over the ensuing days and finally practice was available the day before racing. The track was hardly world class, and searing temperatures (40+ degrees) coupled with debilitating humidity (90%) made conditions extremely tough for all competitors. The Australian camp setup make-shift "ice baths" in 44 gallon drums to recover between motos.

Cameron Mitchell and Andrew Figliomeni complete back-to-back world title wins, Cameron winning both his age group and open class categories, to make it 4 world titles in a row. Aussie legend Leigh Egan also took out a double, winning the 17 boys and the Open Class final. 9 Year old Drew Ginn placed 3rd and years later would become an Australian Olympic Legend winning 3 Gold Medals in rowing.

Results


Open Class 14 + 

Watch video

Leigh Egan
World Champion

16 Boys

Watch video

Paul Addams
World Champion

11 Boys

Watch video

Brenton Cooper
World Champion

9 Class Boys

Watch video

Cameron Mitchell 
World Champion

 17 Boys

Leigh Egan
World Champion

 Girls 16+

Pauline Williams
World Champion

 Girls 8-9

Pamela Battista
World Champion

 Girls 12-13

Alana Madam
World Champion

8-9 Open Class

Cameron Mitchell
World Champion

10-11 Open Class

Darren Johnson
World Champion

12 Boys

Watch video

Andrew Figliomeni
World Champion

Cruiser 16-17

Colin Wilson
World Champion

Cruiser 18-24

Trevor Sheppard
World Champion

Cruiser 25+

John Duncan
World Champion

   

Girls 16+ - Ruth Demmery, 3rd
Girls 16+ - Karen Murray, 4th
Girls 16+ - Tina Baker, 6th
6 Boys - Larry Austin, 2nd
6 Boys - Danny Lynch, 3rd
7 Boys - David Old, 2nd
9 Boys - Drew Ginn, 3rd
10 Boys - Bryce Jenkins, 2nd
12 Boys - Jack Dent, 3rd
13 Boys - Jason Borg, 2nd
15 Boys - Danny Coppock, 2nd
Girls 8-9 - Lyndal Ellement, 2nd
Girls 8-9 - Karren Simpson, 3rd
Girls 10-11 - Tai Lee Muxlow, 2nd
Girls 10-11 - Rae Lee Wong, 3rd
Girls 12-13 - Joanne Blair, 3rd
Girls 14-15 - Michelle Lain, 2nd
Girls 14-15 - Tracey Kosikowski, 3rd
Cruiser 13 & Under - Todd Selby, 2nd
Cruiser 13 & Under - Ashley Walker, 3rd
Cruiser 14-15 - Jay Downey, 2nd
Cruiser 14-15 - Steven Donnelly, 3rd
Cruiser 16-17 - Dean Yeo, 2nd
Cruiser 18-24 - Michael Figliomeni, 2nd
Cruiser 18-24 - Darren Miller, 3rd
Open Class 7 & Under - Lucas Fisher, 2nd
Open Class 8-9 - Clint Morris, 2nd
Open Class 8-9 - Andrew Robertson, 3rd
Open Class 10-11 - Brenton Cooper, 2nd
Open Class 10-11 - Adam Koleits, 3rd
Open Class 12-13 - Karl Mustchin, 2nd
Open Class 12-13 - Ashley Walker, 3rd
Open Class 14 + - Shane Fountain, 3rd

 

Partner
logo bmxa
Sponsor
Old School BMX Sponsor Logo
Video services supplied by: